چیاوان

دریکی از شب‌های زمستان سال 1391، که در شهر سلیمانیه عراق مهمان استاد ناصر رزازی خواننده و محقق نامدار کُرد بودم، چند قطعه ای از کارهای خود را که با ارکستر کوبه ای همراه با آوازهای استاد عثمان اورامی ضبط کرده بودم، شنیدیم و پس‌ازآن تصانیفی بدون ساز را که قریب 30 سال پیش توسط ایشان اجرا و ضبط‌شده بود، گوش دادیم. همان شب به فکر بازسازی آوازهای ایشان افتادیم و تصمیم بر آن شد که آن‌ها را با آنسامبل سازهای کوبه ای تنظیم و آماده کنم، اما وجود برخی موانع کار را اندکی دشوار می‌نمود. زیرا آوازها در محیط‌هایی غیر آکوستیک و فاقد امکانات حرفه‌ای و بی همراهی ساز صدابرداری شده بود، لذا نوساناتی در ریتم و متر قطعات وجود داشت که همهٔ آن‌ها مستلزم مراحل آماده‌سازی بیشتری بود.
بنابراین سعی کردم که کار را، در اکثر موارد، با حس خواننده پیش ببرم. بااین‌حال در تنظیم قطعات از چندخطی بودن ریتم‌ها و تنوع رنگ‌های صوتی استفاده کرده‌ام.
اگرچه استاد ناصر رزازی جزو معدود هنرمندانی است که با تمامی الحان موسیقایی کُردی و گویش‌های مختلف زبان کُردی اشراف دارند و شاهد هنرنمایی‌های ایشان در این زمینه بوده‌ایم، اما در آلبوم «چیاوان» اجراها صرفاً به گویش اورامی و سورانی است.

زکریا یوسفی
بهار 1393

میکس: جواد صفری
مسترینگ: حامی حقیقی
خواننده: ناصر رزازی
سبک: محلی
دسته: استودیو
فرمت: سی‌دی
تاریخ انتشار: 25/ 10/ 1393
ناشر: آوای ماد

چیاوان

ناصر رزازی، زکریا یوسفی

تعداد آرا: 91