اسدالله حجازی
تاریخ تولد: 1320
تاریخ فوت: 28 تیر 1370
شهر: تهران

اسدالله حجازی

اسدالله حجازى در محله سرچشمه‏ تهران كه یكى از محلات قدیمى و اعیان‏‌نشین بود، دیده به جهان گشود.
وى در سال 1334 براى فراگیرى ضرب كه پایه موسیقى سنتى ایران محسوب می‌شود نزد حسین تهرانى می‌رود و به فراگیرى ضرب می‌پردازد و پس از یك سال علاوه بر استفاده از وجود پدر هنرمند خود جهت آموختن «تار» نزد استاد شهنازى می‌رود و به طور سینه‌به‌سینه از مكتب استاد استفاده می‌كند. سپس جهت فراگیرى نت نزد استاد موسى معروفى رفت و نیز در همین زمان شروع به فراگیرى مبانى موسیقى نزد ابراهیم صفایى، رادمرد، سپس پیرنیا و نیز ویولن را نزد یكى از شاگردان استاد صبا در سال 1337 شروع نمود.
محمد حجازى (مطیع‏ الدوله) نویسندۀ باذوق، سیدحسن حجازى و عباس حجازى پسر عموهاى شكرالله حجازى پدر اسدالله حجازى می‌باشند. رهى معیرى شاعر و ترانه‏‌سراى بزرگ نیز پسردایى پدر اسدالله می‌باشد.
ویژگی‌های بارز در آموزش ردیف ایشان، اعتقاد به استقلال گوشه‌هاست که نوازنده می‌تواند با استفاده از فرودهای خاص به هرگوشه دیگر واردشود. از ویژگی‌های مهم سبک استاد در ساخت آهنگ و نوازندگی استفاده از تکنیک‌های عالی‌است که احساس پویایی را در شنونده ایجاد می‌کند. البته استاد اعتقاددارند که استفاده از تکنیک در خدمت شیرین نوازی موجب زیبایی بیشتر موسیقی ایرانی می‌گردد.